Kronprinsparrets Priser 2018
Særlige indsatser og præstationer inden for kultur og socialt arbejde blev hædret, da Kronprinsparrets Priser den 24. november blev afholdt i Musikkens Hus i Aalborg.
Særlige indsatser og præstationer inden for kultur og socialt arbejde blev hædret, da Kronprinsparrets Priser den 24. november blev afholdt i Musikkens Hus i Aalborg.
I dag lancerer CBS undersøgelsen 'Billedkunstens Økonomiske Rum'. Den giver et indblik i billedkunstens vilkår set fra et økonomisk perspektiv. Undersøgelsen er finansieret af Statens Kunstfonds Projektstøtteudvalg for Billedkunst, Ny Carlsbergfondet og Bikubenfonden.
Første fællesnordiske undersøgelse af hjemløshed viser, at Danmark er det nordiske land, der har flest nye hjemløse.
Der bliver sat spot på både filmkunst og socialt arbejde, når Kronprinsparrets Priser 2018 uddeles i Musikkens Hus i Aalborg lørdag den 24. november. Her vil filminstruktøren Annika Berg og den sociale organisation Fundamentet få overrakt de to Stjernedryspriser.
Bikubenfonden havde den 1. september deadline til ansøgningsrunden: Unge på kanten uden job og uddannelse. Seks ansøgere er nu udvalgt til fase 2, hvor deres foreløbige skitser skal udvikles til stærke koncepter.
Bikubenfonden har sammen med Egmontfonden igangsat en effektundersøgelse af tre intensive læringsforløb. Trygfondens Børneforskningscenter og Rambøll står for undersøgelsen. Anden delrapport om Københavner-akademiet er nu klar.
Som et led i arbejdet med at implementere fondens strategi i praksis afvikler Bikubenfonden puljerne til julehjælp og feriehjælp. Bikubenfonden fokuserer i stedet på længerevarende og helhedsorienterede indsatser.
Når ekstraordinære indsatser inden for kunst, kultur og socialt arbejde skal hædres med Kronprinsparrets Priser, kommer det til at foregå i Musikkens Hus i Aalborg. Showet produceres i samarbejde med DR og sendes live på DR1 lørdag den 24. november kl. 21.
Nu åbner Bikubenfonden for ideoplæg til Udstillingsprisen Vision 2019. Her har danske museer, kunsthaller og andre udstillingsaktører mulighed for at deltage i konkurrencen om at få realiseret deres mest visionære udstillingside. Der er deadline for at indsende forslag onsdag den 5. december 2018.
En evaluering af Årets Reumert viser, at prisuddelingen er et kvalitetsstempel for både forestillinger og scenekunstnere, men samtidig at den har et andet fokus end Bikubenfonden, der står bag. Derfor ønsker fonden at give prisuddelingen videre, så den fortsat kan være til gavn for scenekunsten.
Igen i år er Bikubenfonden tilstede under Folkemødet på Bornholm og deltager i paneldebatter både fredag og lørdag. Her er de arrangementer, hvor du kan opleve Bikubenfonden dele viden og give holdninger til kende.
Skuespiller Olaf Johannessen modtog hædersprisen, da ekstraordinære præstationer og særlige talenter inden for dansk scenekunst blev hyldet i Skuespilhuset lørdag den 9. juni.